آیا هومیوپاتی واقعا کار می کند؟! | بیماری

همشهری دانستنیها: هومیوپاتا مدعی ان اثر داروهایشان اونقدر ظریف و شکننده س که خیلی چیزها خیلی راحت اونو خنثی می کنن، از جمله قهوه، جوشاندهای گیاهی، مایعات عطرآگین، گلای خوشبو، دهن شویها، اودیه ها، گیاهان دارویی، مارچوبه، کرفس، پیاز، سیر، پنیر کهنه، شکلای جور واجور گوشت ها، قند و شکر سفید، حتی اتاقای گرم و لباسای پشمی و موندن در محیط سرپوشیده و بسته (از جمله خونه و اتاق)

هومیوپاتی (Homeopathy) روشی درمانیه براساس توهم «مثل، مثل رو شفا میده.» بنا به ادعای طرفداران اون، داروهای هومیوپاتی با تحریک دستگاه ایمنی مریض، اونو به سمت بهبودی می بره. براساس اصول اولین هومیوپاتی هر ماده ای که در بدن تندرست نشونه های مریضی بسازه در صورت تجویز به مریضی با همون علائم، اونو درمان می کنه.

عادی ترین روش جفت و جور داروهای هومیوپاتی روش سنتیمال (centimal) است که یعنی رقیق کردن چندباره ماده ای که بنظر میاد اثر دارویی داره. در هر بار رقیق سازی غلظت ماده موثر به ۰.۰۱ مقدار اولیه می رسه و این عمل رو تا ۶، ۱۲، ۳۰، ۱۰۰ و یا ۱۰۰۰ بار تکرار می کنن.

نکته اینجاس که اگه به رقیق کردن محلول تا ۱۲ بار ادامه بدیم، محلول ۱۰ به توان منفی ۲۴ به دست میاد که از عدد آووگادرو کوچکتر می شه. یعنی حتی یه مولکول از ماده اولیه در محلول وجود نداره و داروی هومیوپاتی چیزی جز آب خالص نیس (goo.gl/gLXIKI). پژوهشای استانده [استاندارد] علمی نشون دادن اثر هومیوپاتی بیشتر از اثر خود – تلقینی دارونما نیس (goo.gl/FZ3j7V).

هم اینکه توجیهی در مورد کارکرد داروهای هومیوپاتی بر بدن آدم ارائه نشده. از همه مهمتر اینکه پیش فرض اولیه هومیوپاتی بر بی اشکال بودن بدن دست نخورده و سالم انسانه، در حالی که بدن آدم مانند تموم جانداران دیگه پر از نقصای ذاتیه؛ از جمله اینکه بدن ما واسه پیر شدن، فرسوده شدن، دچار شدن به بیماریای ژنتیک و در آخر مرگ، برنامه ریزی داخلی داره و یکی از وظایف پزشکی مقابله با همین برنامه ریزی طبیعی بدن واسه کمی بیشتر زنده نگه داشتن آدماس.

هر چند باور خیلی از مردم اینه که هومیوپاتی روشی بی خطر و کم هزینه س اما خیلی از پزشکان اونو در مواردی که مریض رو گمراه کرده و از داروها و درمان معمولی پزشکی منع می کنه، نمونه فریبکاری و مرگ آور می دونن چون که با پیگیری نکردن درمان پزشکی، جون مریض رو به خطر میندازه.

فهرستی بلند از قربانیان این روش درمانی هست که برخلاف دچار شدن به بیماریای خطرناک، با روی آوردن به هومیوپاتی و غفلت از درمانای درست، جون خود رو از دست دادن. (goo.gl/Bf2OB)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *