آیا هومئوپاتی موثر است؟ | طب ایرانی

هومئوپاتی بیشتر اثرات روانی کوتاه مدت داره، اما ویروس داخل بدن رو از بین نمی بره.

به گزارش نبض ما، جام جم در گفت وگو با پزشکان متخصص، روش درمانی هومئوپاتی رو بررسی می کنه. گروهی از پزشکان می گن، هومئوپاتی یه روش درمانی جانشین در پزشکی و در بخش طب مکمله که می گن با تحریک سیستم ایمنی بدن، فرد رو به سمت بهبود می بره.

اول روش در بخش بیماریای روانی مورد استقبال قرار گرفت، اما حالا کارشناسان این بخش ادعا می کنن، خیلی از بیماریای جسمی و روانی رو با نابود کردن دلیل مریضی درمان می کنن. این پزشکان منشأ داروهای هومئوپاتی رو گیاهی اعلام می کنن و تأکید دارن، داروها معمولا بسیار رقیق شده استفاده می شه.

هومئوپاتی چیه و از کجا اومده؟

هومئوپاتی از دو واژه هومئو به معنی مشابه و پاتی به معنی درد بوجود اومده. ساموئل هانمن، دکتر آلمانی بود که سال ۱۱۸۹ هجری شمسی/ ۱۸۱۰ میلادی واسه اولین بار، روش درمانی به کمک داروی مشابه رو پایه گذاری کرد. براساس یکی از نظریاتی که از زمان سقراط هست، درمان با داروی مشابه مریضی ممکن است. مثلا، زهر عقرب می تونه جای نیش عقرب رو آرامش دهد.

هانمن هم به این نتیجه رسید که هر ماده ای که علائم مریضی رو تو یه فرد سالم بوجود میاره، می تونه در درمان همون مریضی اثر داشته باشه. امروزه طرفداران هومئوپاتی ، اونو روشی درمانی در طب مکمل معرفی می کنن، هرچند در میان پزشکان و مردم، موافقان و مخالفان بسیاری واسه صحت ادعاهای درمانی مربوط به کارکرد این روش هست. بعضی این روش درمانی رو هدفی کل گرا به علوم زیست شناسی، روان شناسی، فیزیک، شیمی و علوم دیگه می دونن و از طرفی، مخالفان از آمار قربانیانی می گن که با امید به بهتر شدن مریضی با این روش درمانی از مصرف دارو دوری کردن. حتی بعضی از اینم بالاتر رفته و هومئوپاتی رو از مصادیق شبه علم در دوران مدرن می دونن.

نگاهی کامل نگر به درمان مریضی

دکتر فربد رهنما چیت ساز، رئیس انجمن هومئوپاتی ایران، دکتر عمومی و هومئوپات درباره داروهای هومئوپاتی که منشأ طبیعی دارن، میگه: همه داروهای هومئوپاتی اصل طبیعی دارن. حدود ۷۰ درصد این داروها با اصل گیاهی و ۲۰ درصد با منشأ معدنی مثل کلسیم، فسفر و روی هستن و زیر ۱۰ درصد هم اصل جانوری مثل یه جور عسل مخصوصا دارن. در همه داروهای هومئوپاتی هم ماده طبیعی خیلی رقیق شده.

در یافته های آزمایشای بالینی، نشون از تاثیر مثبت داروهای هومئوپاتی هست. یکی از تحقیقات کامل در سوئیس از سال ۱۳۸۴/ ۲۰۰۵ تا ۱۳۹۰/ ۲۰۱۱ بوده که سال ۱۳۹۱/ ۲۰۱۲ یافته های اون منتشر شد و بعد از اون، دولت سوئیس بسته بیمه پایه خدمات هومئوپاتی رو در همه بیمه های این کشور (برنامه بیمه سلامت ملی سوئیس) قرار داد.

بحث کل نگری در درمان

رئیس انجمن هومئوپاتی ایران درباره نگاه کل نگر این روش درمانی به درمان اضافه می کنه: طب عادی با در نظر گرفتن این که روی ارگانای جور واجور دقیق شده، در نگاه اول جزءنگره، اما حدود ۵۰ سال پیش در طب عادی به این نتیجه رسیدن که در هر کدوم از غدد درون ریز بدن، پایانه های عصبی هست و ترشحات غدد روی اعصاب اثر میذاره. پس سیستم اعصاب یه سیستم عصبی ـ غددیه، چون این دو موضوع جدایی ناپذیرن.

از طرفی، روان فرد می تونه روی سیستم عصبی و غددی تاثیر بزاره و سیستم ایمنی هم روی غدد تاثیر میذاره. پس در کل یه سیستم روانی ـ عصبی ـ غددی ـ ایمنی داریم که کل نگره. تا حدود ۲۰ سال پیش می گفتن، خط اول درمان فشار خون با گروهی از داروها شدنیه در حالی که پزشکی براساس دلایل میگه، براساس کل علائم فرد و وضعیت بیماریای دیگه میشه داروی مناسب رو انتخاب کرد و در این روش همه علائم مریضی باید قبل از تجویز دارو در نظر گرفته شه.

پس، طب عادی به سمت کل نگر حرکت کرده. هومئوپاتی هم نگاهی کل نگر داره. در این روش درمانی با یه علامت واسه فرد دارو تجویز نمی شه و یه سری از علائم در نظر گرفته می شه و داروهای هر فرد منحصر به خودشه.

رهنما اضافه می کنه: تا سالای قبل به این روش طب مکمل یا جانشین می گفتن و حالا به اون طب کامل نگر می گن. در آخر باید روی این موضوع تمرکز کنیم که چیجوری هومئوپاتی رو در نظام سلامت ترکیب کنیم. انجمن هومئوپاتی ایران هم از سال ۱۳۸۱ تاسیس شده و الان، پنج رشته طب مکمل مثل هومئوپاتی ، طب سنتی ایران و طب سوزنی رو وزارت بهداشت به رسمیت شناخته س.

رئیس انجمن هومئوپاتی ایران عقیده داره، هومئوپاتی واسه همه بیماریا و شرایط هر مریض قابل استفاده نیس، اما واسه طیف بزرگی از بیماریا کارآمده و محدودیت ارگانیکی واسه درمان هومئوپاتی موجود نیس. ایشون میگه: این روش درمانی می تونه در شکلای جور واجور سردردها مثل سردردهای میگرنی یا تنشی، شکلای جور واجور سینوزیتا، حساسیتا و سرماخوردگی های تکراری در کودکان استفاده کرده شه.

هومئوپاتی در ایران

دکتر رهنما شرط درمان هومئوپاتی رو آگاهی کامل دکتر نسبت به وضعیت مریضی عنوان می کنه و اضافه می کنه: اگه آگاهی کاملی نسبت به وضعیت مریضی وجود نداشته باشه، ممکنه فردی از درمان هومئوپاتی استفاده کنه و زمان رو از دست بده. به خاطر همین، فرد غیر دکتر نمی تونه به درمان مریضی به روش هومئوپاتی بپردازه و دانشکده هومئوپاتی انگلیس هم تاکید می کنه که فقط دکتر می تونه خدمات درمانی هومئوپاتی رو ارائه دهد.

دکتر از وضعیت مریضی و اورژانسی بودن شرایط آگاهی داره و می دونه در چه شرایطی می تونه از داروهای هومئوپاتی استفاده کنه و در چه شرایطی باید مریض رو به متخصص دیگری برگشت دهد. دکتر رهنما اضافه می کنه: در کشور ما از سال ۱۳۷۴، هومئوپاتی به عنوان روش درمانی در شورای عالی ارزشیابی وزارت بهداشت تایید شده و سال ۱۳۷۷ در دستورالعملی که وزیر وقت امضا کرد، درباره شاغلان هومئوپاتی تصریح شده که فقط پزشکان حق دارن، روش درمانی هومئوپاتی رو مورد استفاده قرار بدن. سال ۱۳۸۷ دبیرخانه شورای طب سنتی و مکمل هم گفت، فقط پزشکان حق درمان به این روش رو دارن.

در جست وجوی زمان از دست رفته

دکتر مسعود مردانی، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و فوق تخصص بیماریای عفونی و عضو هیات موسس مرکز تحقیقات بیماریای عفونی، هومئوپاتی رو یه اصل شناخته شده می نامد که در کتابای طب هم اومده، اما موضوع مهم کسب اطلاع کافی از این روش درمانه.

دکتر مردانی در این باره میگه: اطلاعات کم از نداشتن اطلاعات مضرتره. مثلا، مریضی داشتیم که سل داشته. مریضی رو تشخیص دادیم و درمان رو شروع کردیم، اما بعد از یه مدت فرد به سراغ درمان هومئوپاتی رفته. هرچند مریضی یه مدت کنترل می شه، اما دوباره که برگرده دیگه با داروهای عادی بهبود پیدا نمی کنه و به سل مقاوم تبدیل می شه.

در این حالت، علاوه بر این که باید از داروهای قوی تر استفاده شه، درمان اونم به طور کامل موثر نیس، چون میکروب مریضی سل با درمان هومئوپاتی اصلا از بین نمی ره. پس به کار گیری این روش در درمان بعضی بیماریا مضره. مثلا واسه درمان مریضی ایدز اگه قرار بود ویروس ایدز با هومئوپاتی درمان شه، همه افراد گرفتار به این مریضی در جهان تا حالا بهبود پیدا کرده بودن.

دکتر مردانی درباره مریضی هایی که روش هومئوپاتی واسه اونا قابل اجراست، اضافه می کنه: بیماریای مربوط به روح و روان، مشکلات روان تنی (Psychosomatic) که مریضی تحت تاثیر حالتای روحیه یا سندرم خستگی طولانی می تونه با هومئوپاتی درمان شن، چون اصلا درمان و دارویی واسه این بیماریا موجود نیس. اما درمان بیماریایی که ویروس یا میکروبی باعث بروز اونا شده به این روش فقط اتلاف هزینه و از دست دادن زمان موثر روند درمانیه.

اولین مرحله درمان، مراجعه به دکتر متخصص

دکتر مقداد طباطبایی، متخصص جراحی کلیه و فوق تخصص جراحی بسته کلیه، روش هومئوپاتی رو از دید تخصص ارولوژی و جراحی کلیه بررسی می کنه و میگه: روشای درمانی مثل هومئوپاتی و طب سوزنی که از پزشکی سنتی فاصله می گیرن، پزشکی جانشین نام گرفتن و نقش پزشکی جانشین در بیماریایی با دلیل مشخص و قابل درمان زیر سواله.

تقسیم بندی بیماریا متفاوت و دلیل بروز بعضی بیماریا فیزیکیه. مثلا سنگ کلیه، بزرگی پروستات یا سرطان مثانه دلیل فیزیکی دارن، اما یه تیکه از بیماریا هستن که دلیل مشخصی واسه اونا پیدا نمی شه و ممکنه دلایلی مثل فشارهای روحی و روانی دارا باشن. کسائی که سندرم روده تحریک پذیر دارن، تحت فشار یا استرس دچار علائم گوارشی می شن و در شکلای جور واجور آزمایشا هم چیزی دیده نمی شه.

این دکتر متخصص با ذکر مثال دیگری میگه: این روش در کسائی که سوزش ادرار بی دلیل دارن و در آزمایش هم دلیل مشخص فیزیکی و تشخیص قطعی موجود نیس، می تونه کاربرد داشته باشه. در این موارد، طب جانشین جایگاه داره و با هومئوپاتی یا طب سوزنی، روان افراد آرامش پیدا می کنه و احساس می کنن کار مثبتی انجام می شه و علائم مریضی کمتر می شه.

بعضی وقتا حتی با رفتار درمانی و روان درمانی جواب هم می گیرن. شکلای جور واجور طب جانشین بیشتر در درمان روح و روان افراد نقش داره و جنس اون با علم سنتی فرق داره. مثلا یه داروی مشخص واسه یه مریضی خاص در همه بیماران به یه شکل عمل می کنه، اما در طب جانشین شاید از هر ۱۰ نفر شش نفر جواب بگیرن و یافته های هم فرق داشته باشه. در آخر اولین مرحله درمان، مراجعه به طب سنتی و متخصصه. اگه طب سنتی تشخیص نداد و درمان مشخصی نداشت، میشه به طب جانشین مراجعه کرد، اما طب جانشین هیچ جایگاهی در خط اول درمان بیماریا نداره.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *