آیا هنوز هم بیماری جذام وجود دارد؟ | بیماری

: هنوزم مریضی جذام هست؟

: مریضی جذام یکی از مریضی هاییه  که حتی شنیدن نام اون خیلی از افراد رو می ترسونه.این مریضی به وسیله باسیلای مقاومی به نام میکوباکتریوم لپرا به وجود میاد.راه انتقال جذام از راه  ترشحات بینی یا تماس با پوست فرد گرفتار هستش.البته یکی از راه های بسیار نادر انتقال این مریضی یه جور موش به نام آرمادیلوه که به عنوان یه میزبان واسط عمل می کنه.

 این میکروب در درجه گرما پایین به باقی موندن و رشد خود ادامه بده به خاطر همین به نقاطی از بدن با درجه حرارات کم یعنی پوست و سیستم اعصاب محیطی مانند دست،پا و چشم حمله می کنه.

غولی که چندسال مخفیانه در بدن زندگی میکنه

ایشون با اشاره به روشای تشخیصی  و چگونگی بروزجذام  گفت: یکی از راه های تشخیصی آزمایش خون است اما بیشتر از راه علائم مریضی تشخیص داده می شه. این میکروب وقتی وارد بدن می شه دوره پنهون شدگی بسیار طولانی داره یعنی از زمان تماس با فرد گرفتار تا بروز مریضی ممکنه چند سال طول بکشه.

متخصص پوست اضافه کرد: پس از ورود میکروب به بدن در موارد زیادی سیستم ایمنی فرد با اون مقابله کرده و مریضی ایجاد نمی شه اما در صورت ضعف سیستم دفاعی میکروب این مریضی به دو شکل خشک و تر ظاهر می شه.

کابوس جذام و بلاهایی که سرفرد میاد

گستری با اشاره به جذام خشک و علائم اون گفت: این نوع جذام در پوست به صورت لکه های کم رنگ روز کرده و با در گیرکردن اعصاب محیطی موجب مشکل حسی، فلج انداما مثل دست و پا، مشکل بینایی و کوری به دلیل درگیری قرنیه می شه، علاوه بر اینا با  کم شدن حس دست و پا مریض دچار سوختگی، خردگی و دفرمگی انگشتان دست و چنگکی شدن اونا می شه.

متخصص پوست با بیان اینکه در مواردی که ضعف شدید سیستم ایمنی بدن وجود داشته باشه جذام تریا مرطوب بروز می کنه، اضافه کرد: در این نوع مریضی علاوه بر لکه ها مریض دچار ضایعات و برجستگیای پوستی شدیدی به خصوص در صورت، دست و پا شده و به اصطلاح صورت بیماران مثل «صورت شیر» می شه. در جذام مرطوب درگیری اعصاب محیطی در مواردی هم هست اما شدیدا نوع خشک اون نیس.

در جذام مرطوب آلودگی خیلی زیاده و در ترشحات بینی و پوست میکروب بیشتری هست. این نوع از مریضی ممکنه غدد لنفاوی ، کبد و طحال رو هم درگیر کنه.

ایشون با اشاره به درمان مریضی جذام اظهارداشت: این مریضی در مراحل اولیه قبل از درگیری اعصاب، خردگی دست و بینی، فلج و کوری با دارو قابل درمانه اما در موارد پیشرفته درمان به سختی یا شدنی نیس.

در ایران جذام هست؟

گستری با بیان اینکه جذام در بین بیماریای آندمیک قرار داشته یعنی در نواحی خاصی از دنیا مانند برزیل و نپال شایعه، اضافه کرد:در ایران محدوده شهر تبریز این مریضی بیشتر دیده شده و حتی یه دهکده جزامی” بابا باغی” در این منطقه هست که  جذامیا به دلیل اینکه دچار تغییر فرم صورت، فلجی اندام و کوری شده و مردم از اونا فراری هستن در این دهکده دورهم جمع شده و از اونا پرستاری می شه.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *